چطوری با تمرکز بالا درس بخونیم؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بسیاری از دانش آموزان از عبارت "نمیتوانم درس بخوانم چون تمرکز ندارم" زیاد استفاده میکنند.بسیاری از انسان ها فکر میکنند که داشتن تمرکز یک ویژگی ذاتی است اما باید بدانید که تمرکز کردن یک ویژگی اکتسابی است که یک فرد با هوش عادی میتواند در زندگی به یک تمرکز خیره کننده دست پیدا کند.

از عواملی که مانع تمرکز کردن شما میشوند میتوان موارد زیر را نام برد:

شبکه های اجتماعی

پیامک دادن

تلویزیون

سر و صدا

خیال پردازی بیش از حد

حالا چیکار کنیم تا بتوانیم با تمرکز بالا مطالعه کنیم و مطالعه مفیدی داشته باشیم:

در این مقاله راهکارهایی رو معرفی میکنیم که به شما کمک میکنه با تمرکز بیشتری مطالعه کنید.

 

مکان مطالعه

مکانی را به مطالعه اختصاص دهید که در آن راحت هستید و هوای آن سرد یا به شدت گرم نباشد چون توانایی تمرکز به شدت کاهش می یابد.دقت داشته باشید که محل مطالعه خود را تمیز کنید و کتاب ها و جزوات خود را مرتب کنید.

ترجیحا در مکان مطالعه تلویزیون وجود نداشته باشد.

کتاب ها و جزوه هایی که نیاز دارید را کنار دستتان قرار دهید تا نیاز نباشد برای پیدا کردن آنها از جایتان بلند شوید و حواستان بیشتر پرت شود.

اگر سرو صدای زیادی میشنوید یا حساسیت زیادی به سر و صدا دارید هدفونی تهیه کرده و آن را روی گوش خود قرار دهید تا سرو صدا حواس شما را پرت نکند.

زمانی را برای افکار مزاحم کنار بگزارید

اغلب ممکن است هنگام مطالعه افکار آزاردهنده و مزاحمی به ذهن برسد.افکار مزاحم عدم تمرکز را به ذهن شما تحمیل میکند و لازم است به دنبال راه حلی برای حل این مسئله بود.

هنگام مطالعه کنارتان یک کاغذ و خودکار برای نوشتن افکار مزاحم داشته باشید افکار را یادداشت کنید تا در زمان دیگری به آن ها فکر کنید با خودتان بگویید “بعدا به این موضوعات فکر میکنم الان وقت مطالعه است” . 

تک کاری

شاید دوست داشته باشید چند کار را با هم انجام دهید تا در وقتتان صرفه جویی شود اما باید بدانید که یک ذهن شلوغ عملکرد بالایی ندارد و انجام دادن چند کار به طور همزمان تنها قدرت یادگیری تان را کاهش میدهد و باعث میشود هیچ کدام از آن ها را به نحو احسنت انجام ندهید.

پس هر کاری که انجام میدهید ابتدا روی آن تمرکز کنید و آن را تکمیل کنید سپس به سراغ کار بعدی بروید.

خواب و استراحت کافی

برخی از دانش آموزان تصور میکنند که اگر از زمان خواب خود کم کنند و بیشتر مطالعه کنند نتیجه بهتری میگیرند.باید بپذیریم کاهش ساعت خواب برای مطالعه بیشتر به جای اینکه بازدهی داشته باشد باعث کاهش بازدهی می شود.

خواب کافی باعث رفع خستگی می شود وقتی که خیلی خسته هستید مطالعه فقط وقت تلف کردن است. بهتر است زمان کوتاهی را به استراحت اختصاص دهید.

بهترین ساعت خواب هم خواب شب است چرا که خواب خوب شبانه تاثیر چشمگیری بر افزایش تمرکز حواس دارد.

شبکه های اجتماعی

بزرگترین قاتل وقت و تمرکز شبکه های اجتماعی هستند چرا که با ایجاد وسوسه درون انسان که هنگام مطالعه به سراغمان می آید از ما میخواهد تا سری به شبکه های اجتماعی بزنیم و این خود کافی است که ذهن ما درگیر موضوع دیگری شود و از مطالعه فاصله بگیرد.

پس هنگام مطاله برای افزایش تمرکز خود تلفن همراه خود را خاموش یا در حالت پرواز قرار دهید.اگر نمیخواهید این کار را انجام دهید اعلان های تلفن هراه خود را بی صدا کنید تا باعث حواس پرتی شما نشود.

هدف و بازه زمانی مطالعه

اهداف مطالعاتی خود را مشخص کنید.مثلا اگر میخواهید یک ساعت و نیم مطالعه کنید آن را به سه بازه نیم ساعته تقسیم کرده و در هر بازه تعداد صفحاتی که باید مطالعه کنید را مشخص کنید.

فعال بودن حین مطالعه

فعال بودن حین مطالعه کمک میکند که تمرکز شما حین مطالعه بیشتر شود.مثلا در حین مطالعه میتوانید زیر مطالب مهم خط بکشید و نکات مهم را یادداشت کنید،این کار باعث میشود که ذهن شما بیشتر درگیر مطالعه شود.

کافئین

مصرف متعادل کافئین به افزایش تمرکز کمک می‌کند. یک فنجان چای، قهوه و یا دیگر نوشیدنی‌های کافئين‌دار می تواند ذهن شما هنگام مطالعه متمرکز تر کند و خستگی را تا حدودی برطرف کند. البته مصرف زیاد کافئین نتیجه عکس دارد، در صورت زیاده روی میتواند تمرکز شما را کاهش دهد.

تمرین

موفقیت در حفظ تمرکز و عدم حواس پرتی هنگام مطالعه یک شبه حاصل نمی شود بلکه نیاز دارد تا مدتی مواردی که برای تمرکز حواس گفتیم را اجرا کنید. بنابراین با تمرین روزانه روش هایی که مطرح کردیم لذت مطالعه متمرکز و به دور از حواس پرتی را برای خودتان بیشتر کنید.