>

مطالب آموزشی

پیش دبستان و دبستان اندیشمند فردا (دخترانه)

علائم استرس در کودکان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با شناسایی و کنترل استرس در کودکانمان میتوانیم در اجتماعی شدن آنها نقش مهمی داشته باشیم.ترس باعث ایجاد استرس در کودکان میشود و گاها  رفتارهایی مثل خجالتی و گوشه گیر بودن،جزو شایع ترین استرسهای اجتماعی کودکان است که می تواند زندگی آنان را مختل کند.

کودک همواره برای رسیدن به آرامش یاد گرفته که از محیط ها و موقعیتهای متشنج فرار کند.مشاورین روانشناس همچنین مکیدن انگشتان و شب ادرای را نیز از علائم اضطراب و استرس کودکان میدانند که حتی در سنین نوجوانی هم قابل مشاهده است.

                                 

کودکان اگر نتوانند راهی برای مقابله با استرس خود پیدا کنند زندگی را به کام خود تلخ میکند.مثلا اگر امتحانش را خوب نداده باشد یا در مسابقه یا کاری ناکام شده باشد دنیای خود را تیره و تار میکند.طبق تحقیقات از هر هشت کودک یک کودک دچار اضطراب است.

علائم و نشانه های استرس در کودکان

موارد زیر میتواند حاکی ازین باشد که کودک شما مضطرب است و در این بین شما به عنوان خانواده نقش بسیار مهمی در کمک به کودک خود دارید.شما به عنوان خانواده باید هر چه زودتر این اختلال را تشخیص دهید زیرا هر چه زودتر این تشخیص صورت گیرد درمان آن راحت تر است.

استرس کودکان و اشتغال فکری به بدترین انتخاب

اگر برای این دسته از کودکان مشکلی ایجاد شود آنها همواره به بدترین پیشامد فکر میکنند و نا امیدی کل وجود آنها را فرا میگیرد.

بد غذایی یکی دیگر از نشانه های استرس کودکان است

عادتهای غذایی کودکان همانند بزرگسالان به احساساتشان بستگی دارد.کودکانی که استرس دارند ممکن است ناگهان از غذایی که همواره دوست داشتند بیزار شوند.

کمال گرائی

بچه هایی که دچار استرس هستند اغلب دوست دارند همه چیز مثل تکالیفشان،کلاسها و تمیزی اتاقشان کامل باشد به همین دلیل اضطراب درونی آنها نمیگزارد که کارهای جدید انجام دهند زیرا این را به خود تلقین کرده اند که وقتی کاری را برای بار اول انجام میدهند مطمئنا نمیتوانند آن را کامل و درست انجام دهند.خانواده در این شرایط نقش مهمی دارد و باید سعی کند که به فرزندش تفکرات مثبت را نشان دهد و او را در انجام کارهای جدید تشویق نماید.

ترس از جدا شدن از والدین نشانه اضطراب و استرس کودکان است

وقتی والدین نوزادان خود را برای چند ثانیه رها میکنند شروع به گریه کردن میکنند.ترس از جدا شدن والدین در کودکانی که دچار اضطراب و استرس هستند نیز میتواند این چنین باشد زیرا در کنار والدین بودن به آنها احساس آرامش و امنیت میدهد.اما نباید ازین نکته غافل بود که این واکنش میتواند به زندگی کودک از جمله درس و فعالیت های روزمره اش ضرر بزند.

 بدخوابی ناشی از استرس

خوابیدن ذهن آرام و بدون استرس میخواهد.کودکانی که دچار استرس هستند مثل بزرگسالان نمیتوانند ذهن خود را آرام کنند و نگرانی و اضطراب به سراغشان می آید. زمان خوابیدن یکی از لذتبخش ترین ساعت های زندگی است و اگر کودک شما دچار استرس باشد نمیتواند از زمان خواب خود لذت کافی را ببرد.

دعوا و خشونت بی دلیل نشانه استرس در کودکان است

کودکان مضطرب معمولا رفتاری نامناسب دارند. ممکن است به وسایل خود آسیب بزنند و یا تکالیف خود را انجام ندهند و کتابهای خود را پاره کنند، با دوستان و یا حتی بزرگترهای خود دعوا و درگیری فیزیکی داشته باشند و زمانیکه از آنها دلیل کارشان را بپرسیم هیچ گونه دلیلی برای کارشان نداشته باشند. این رفتار عصبی و خشن و بی دلیل هشداری است به والدین که فرزندشان دچار مشکل شده است.

 

 

تماس با ما

 خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه عرفان، پلاک 3

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدارس رویش اندیشمند فردا می باشد, © 2019
Powered By Pardisan Co

جستجو