>

مطالب آموزشی

پیش دبستان و دبستان اندیشمند فردا (دخترانه)

چه زمانی برای مطالعه مناسب تر است؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بهترین زمان برای مطالعه از جمله موضوعاتی است که بسیار مورد بررسی قرار گرفته است و هر کس با استناد بر تجربه و تحقیقاتی که بر روی این موضوع انجام داده است نظرات و زمان های خاصی را پیشنهاد میدهد.

شاید سوالات زیر تا به حال برای شما مطرح شده باشد:

  1. به راستی چه زمانی برای مطالعه بهتر است؟
  2. چه زمانی حافظه شما، شما را در بخاطر سپردن مطالب بهتر یاری میکند؟
  3. مغز انسان در چه زمانی از شبانه روز عملکرد بهتری دارد؟
  4. در چه زمانی از شبانه روز باید شروع به درس خواندن کرد که بهترین بهره وری را داشته باشیم؟

پاسخ به این پرسش ها متفاوت است:

عده ای متقاعدند که آخر شب زمان مناسب تری برای مظالعه میباشد زیرا فرد بعد از مطالعه میخوابد و مغز فرصت کافی برای پردازش و ذخیره کردن اطلاعات را دارد و برای همین موضوع، مطالب مدت زمان بیشتری در حافظه میماند.

گروهی نیز معتقدند که صبح زمان بهتری برای مطالعه میباشد زیرا مطالعه نیاز به ذهنی آماده و بدون خستگی دارد.

 

تفاوت اول صبح با آخر شب

اخیرا عده ای از محققان به این موضوع پی برده اند که بهترین زمان برای مطالعه بین ساعت 6:30 تا 8:30 بعد از ظهر است.این پژوهشگران معتقدند که بر اساس علم جدید بدن انسان در ساعات مختلف شبانه روز متحمل تغییرات زیادی میشود و در هر زمان از شبانه روز توانایی خاصی دارد.

حافظه کوتاه مدت انسان در بسیاری از افراد در ساعات آخر صبح تا اوایل بعد از ظهر به بیشترین حد فعالیت خود میرسد.

بهترین زمان که حافظه بلند مدت کارایی بالایی دارد بین ساعت 6:30 تا 8:30 بعد از ظهر میباشد.در ساعات آخر شب و اوایل صبح بهره وری حافظه بلند مدت به حداقل میرسد، به همین دلیل در این ساعات شبانه روز توصیه به مطالعه نمیشود.

زمان دقیق مطاله

 حقیقت این است که هیچ زمان معین و مشخصی برای مطالعه وجود ندارد یعنی نمیتوان به طور دقیق مشخص کرد که چه زمانی برای مطالعه مناسب است زیرا ممکن است که این زمان برای هر فرد خاص با ویژگی های رفتاری خاص و عادت های روزانه متفاوت باشد اما دانش آموزان بهتر است بعد از خواب شبانگاهی مطالعه را شروع نکنند زیرا تحقیقات نشان داده که این نوع روش مطالعه بازدهی مطلوبی نخواهد داشت زیرا بدن انسان در نیمه های شب هورمون رشد ترشح میکند و اثرات آن تا دقایقی بعد از بیدار شدن هم وجود دارد.

ما در این مقاله سعی کردیم زمان هایی از شبانه روز که مغز انسان آماده تر از بقیه ساعات است و از آمادگی بیشتری برای پردازش و ذخیره سازی اطلاعات برخوردار است را معرفی کنیم.

تماس با ما

 خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه عرفان، پلاک 3

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مدارس رویش اندیشمند فردا می باشد, © 2019
Powered By Pardisan Co

جستجو